^^Tokio Hotel Best ^^
..::**totul despre preferatii nostrii**::.. sunteti gata? ..::ready set go!!!!::..
Lista Forumurilor Pe Tematici
^^Tokio Hotel Best ^^ | Reguli | Inregistrare | Login

POZE ^^TOKIO HOTEL BEST ^^

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
AnaMaria96 pe Simpatie.ro
Femeie
25 ani
Dambovita
cauta Barbat
28 - 74 ani
^^Tokio Hotel Best ^^ / moda & estetica / sfaturi cum sa ai un par de milioane Moderat de fana TH, madutzaTH
Autor
Mesaj Pagini: 1
yvonnaTH
*cRaZyAdMiN*

Din: vampire's city
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 1037
Cine nu viseaza la un par splendid? Dar stresul si micile necazuri de zi cu zi - carora le dai prea multa importanta -, frigul, vantul, ploaia sau arsita soarelui iti influenteaza negativ podoaba capilara: sub caciula se ingrasa si face matreata, iar vantul, soarele si ploaia il usuca. Nu-i nimic! In acest material vei gasi solutii la toate problemele parului.

Format in mare parte din cheratina, firul de par e protejat la baza de sebum, care actioneaza ca un film protector. Stiai ca durata de viata a unui fir este de 2-7 ani si ca zilnic pierdem in jur de 50-100 de fire? Acesta e ritmul normal, asa ca nu mai intra in panica atunci cand gasesti 3 fire pe tricou si altele 4 in pieptene. Intr-o viata de om, parul se regenereaza de 20-25 de ori si creste cam 15 cm pe an. Partea vizibila a firului de par reprezinta o tija formata din celule moarte. Asa se explica si faptul ca il poti rupe fara sa te doara si tot din acest motiv e mai usor de intretinut un par „sanatos“ decat unul decolorat si tratat chimic.

Afla ce tip de par ai!
- Daca... parul tau nu-i nici gras la radacina si nici cu varfurile uscate si despicate - inseamna ca esti norocoasa cu par sanatos, usor de coafat si aranjat! Inseamna ca... ai par normal, care n-are nevoie de ingrijire speciala, dar din cand in cand il poti rasfata cu un balsam si o masca hranitoare pentru a-i spori supletea si stralucirea.
- Daca… parul tau straluceste, se lipeste în mici suvite, e uleios si n-are volum, e lipsit de viata, nu sta nicicum si esti nevoita sa-l speli în fiecare zi. Pentru ca ti se pare ca se murdareste imediat...
Înseamna ca... ai par gras, fara îndoiala. Parul poate fi gras din nastere sau poate deveni asa din cauza stresului, a unei experiente neplacute care te-a marcat sau pentru ca folosesti sampoane nepotrivite (prea puternice, care contin prea mult detergent).
- Daca... parul tau e aspru si fara suplete, precum un brat de paie. E casant (se rupe usor), despicat la capete si se încurcă foarte tare la spalat. Pieptanatul e un chin. Soarele si apa de mare sau din piscina au un efect dezastruos asupra lui, reducându-i si mai tare stralucirea si sansa de a avea cât de cât o forma. Înseamna ca... ai par uscat. Are toate simptomele. Trebuie sa ai mare grija de el, sa-l speli numai cu sampoane foarte delicate, sa folosesti regulat un balsam si cel putin de 3 ori pe luna masti capilare. Pe timpul verii trebuie neaparat sa folosesti produse cu filtru solar.
- Daca... te manânca din când în când pielea capului - cu perioade mai neplacute de mâncarimi accentuate - si-ti descoperi în par si pe haine particule albe de piele moarta... Înseamna ca... ai matreata. Aceasta poate aparea fie din cauza unei micoze (afectiune a pielii capului generata de o ciuperca), fie pentru ca ti-ai uscat exagerat scalpul (pielea capului) folosind sampoane care contin prea mult detergent sau vopsele cu un oxidant foarte puternic.
Indiferent ca e gras, uscat sau cu matreata, parul tau are nevoie de îngrijire specifica naturii sale.



_______________________________________
 

LIFE IS COLOR!



STEP UP..STEP UP...STEP UP!!!


 

my name is Vampire's Vanity

pus acum 18 ani
   
fana TH
*”MoDeRaToR”*

Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 181
ms de info

pus acum 18 ani
   
ella_t.h
CoOlFaN

Din: ~BlacK WorlD~
Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 107
aveam si eu articolul asta  

_______________________________________
I JuSt WaNnA LiVe!





pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la